Spotkanie z panią Anielą Humin
     
      Dnia 9 maja 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Targu odbyliśmy spotkanie ze świadkiem historii w ramach realizacji projektu "Opowiem ci o wolnej Polsce". Naszym świadkiem była pani Aniela Humin, która wraz z rodziną trafiła po wojnie z Bieszczad na teren gminy Stary Targ. W projekcie brali udział następujący uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Franciszka Jujki w Starym Targu: Daria Bosek, Sylwia Hamadyk, Zuzanna Jakubik, Julita Jóźwiak, Karolina Kuźmińska, Nikolina Markowicz, Janusz Bugowski, Marcin Kuźmiński, Grzegorz Sałek i Paweł Wąsicki. Opiekę nad nami sprawował nauczyciel historii pan Adam Langowski.
Tekst: Marcin Kuźmiński
Pani Aniela Humin - nasz świadek historii
- Pani Aniela Humin urodziła się 5 stycznia 1920 roku w Solinie w Bieszczadach.
- Uczęszczała do szkoły, w której były dwie klasy. Poza językiem polskim odbywały się tam również lekcje języka ukraińskiego.
- Podczas wojny pojawił się w jej domu rosyjski żołnierz, który przyglądając
się pomieszczeniom stwierdził, że "U was Bóg jest, a u nas Boga nie ma".
- Pani Humin zapamiętała również wizytę miłego, dobrze ubranego Niemca,
a w póniejszym czasie wtargnięcie człowieka z Ukraińskiej Powstańczej Armii, który wszedł do jej domu z nożem w ręku prosząc jej ojca, aby z nim wyszedł na zewnątrz pod pretekstem lęku przed psem. Na szczęcie po interwencji ukraińskiej sąsiadki do niczego złego nie doszło.
- Nasza bohaterka została wysiedlona na Wołyń, gdzie spędziła kilka lat i poznała swojego męża. Z czasem wróciła z rodziną do Soliny, ale nie przebywała w niej długo, ponieważ ze względu na niepokoje, które zaczęły ogarniać Bieszczady zdecydowała się przenieść na odzyskane przez Polskę po wojnie ziemie, na których żyje do dziś.
Tekst: Sylwia Hamadyk, Julita Jóźwiak
Zdjęcia: Ewelina Trussner i Grzegorz Sałek
Pełne opracowanie wywiadu z panią Anielą Humin można przeczytać w tym miejscu.
<